mercoledì, luglio 05, 2006

JETA!

Nga fjalet e Nene Terezes

"JETA"

Jeta eshte nje shans, perfito prej saj!
Jeta eshte e bukur, admiroje!
Jeta eshte lumturi, shijoje!
Jeta eshte nje enderr, realizoje!
Jeta eshte nje sfide, takoje!
Jeta eshte nje detyre, perfundoje!
Jeta eshte nje loje, luaje!
Jeta eshte e kushtueshme, kujdesu per te!
Jeta eshte pasuri, mbaje!
Jeta eshte dashuri, shijoje!
Jeta eshte mister, njihe!
Jeta eshte nje premtim, plotesoje!
Jeta eshte deshperim, kaloje!
Jeta eshte nje kenge, kendoje!
Jeta eshte nje perleshje, pranoje!
Jeta eshte tragjedi, konfrontoje!
Jeta eshte nje aventure, guxoje!
Jeta eshte fat, beje!
Jeta eshte teper e cmuar, mos e shkaterro!
Jeta eshte jete, lufto per te!

Nene Tereza

Per mjerimin

" E shoh Zotin ne cdo qenie njerezore. Kur ia laj plaget leprozit, ndjej se jam duke u kujdesur per vete Krishtin. A nuk eshte nje eksperience e bukur?" -- nga nje interviste me 1974.

" Kur shoh shperdorim ketu, zemerohem brenda vetes. Nuk ia lejoj vetes zemerimin, por s'ke c'ben kur sheh Etiopine." -- Uashington, 1984.


Per luften

" Nuk kam qene kurre ne lufte, por e kam pare urine dhe vdekjen. Dhe pyesja veten: 'Cfare ndjejne ata qe e shkaktojne luften, ata qe vrasin?' Nuk e kuptoj! Te gjithe jane femije te Zotit! Pse e bejne? Nuk e kuptoj!" -- Bejrut 1982, gjate luftimeve mes ushtrise izraelite dhe guerrilasve palestine.

"Te lutem, zgjidh rrugen e paqes!
Eshte ceshtje kohe e shume shpejt do dale kush eshte fitues e kush i mundur nga kjo lufte. Por kjo kurre s'mund e kurre s'e justifikon dot vuajtjen, dhembjen dhe humbjen e jetes qe do shkaktojne armet tuaja!" -- Leter drejtuar Presidentit te ShBA, Xhorxh Bush dhe Presidentit irakian, Sadam Husein, Janar 1991.Per abortin

Aborti "eshte vrasje ne miter... Femija eshte dhurate prej Zotit. Nese nuk e do, ma jep mua! Mos vrit!"


Per daljen e saj ne pension

"Zoti do gjeje dike tjeter, me te perulur, me te devotshem, me te bindur ndaj Tij dhe keshtu organizata do vazhdoje punen e saj." -- Kalkute 1989, pasi shpalli qellimin e saj te daljes ne pension.

"Po prisja te isha e lire, por Zoti ka planet e veta." -- Kalkuta 1989, kur motrat e urdherit te saj, e binden ta anulloje doreheqjen.


Per punen e jetes se saj

"Dje pashe ne enderr se isha ne portat e parajses. Dhe Shen Pjetri me tha: ' Kthehu ne Toke! S'ka varferi ketu!'" -- Thene Princ Mihalit te Greqise me 1996.


Perktheu Ejvis-Maria Xhajanka

Links to this post:

Crea un link

<< Home